Cmentarz St. Louis Number One w Nowym Orleanie

St. Louis Number One - cmentarz w Nowym OrleanieJedną z atrakcji turystycznych w Nowym Orleanie są cmentarze. Na terenie miasta jest ich kilka. Najstarszą i najbardziej znaną nekropolią jest St. Louis Number One.

Cmentarz powstał pod koniec 18 wieku, dokładnie w 1789 roku. Ale już wcześniej w tym miejscu grzebano zmarłych. Od 1975 roku nekropolia została umieszczona w amerykańskim Krajowym Rejestrze Miejsc o Znaczenie Historycznym (National Register of Historic Places).

St. Louis Number One jest praktycznie w samym centrum Nowego Orleanu, na obrzeżach French Quarter i „dwa kroki” od Canal Street. Wiele przewodników przestrzega przed samotnymi wycieczkami na ten cmentarz – podobno nie jest tam bezpiecznie, rzekomo aż roi się od złodziei. Ja ich nie widziałem, za to wycieczki mijały się niczym klienci w supermarkecie.

Cmentarz ma swoje miejsce w kulturze nowoczesnej. Kilka razy był planem filmowym. To tam powstała dość śmiała – z różnych powodów – scena z filmu „Easy Rider” (1969). Co ciekawe, ekipa pracowała na cmentarzu pomimo braku zgody ze strony władz kościelnych. Kiedy kultowy film pojawił się na ekranach kin mieszkańcy Nowego Orleanu byli w szoku.

Charakterystyczne, „piętrowe” grobowce budowano z prostego powodu. Nowy Orlean często był zalewany przez wody pobliskiej Mississipi i trumny pływały po mieście. Postanowiono więc grzebać zmarłych w murowanych, solidnych grobowcach.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: AKTUALNOŚCI, USA 2012 z tagami: , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>